0328 814 35 92

Perİodontolojİ

Anasayfa → Periodontoloji

Periodontoloji

Periodontoloji

Periodontoloji dişlerin çene kemikleri içerisinde tutunmasını sağlayan yapıları inceleyen bilim dalıdır. Bu yapılar diş eti, sement (kök yüzeyi), alveol kemiği (çene kemikleri) ve periodontal membrandır. Sağlıklı diş eti açık pembe renkli, portakal kabuğu görünümlüdür ve dişi sıkıca sarar. Ağızda çürük olmasa bile, diş eti sağlığının kötü durumda olması ilerleyen dönemlerde dişin kaybına neden olabilir.

Diş eti iltihabının ilk aşamasına “gingivitis” denir. Gingivitis düzenli ağız bakımı ve temel diş taşı temizliği ile geri döndürülebilir. Diş etinin basit iltihabı ilerlerse “periodontitis” denilen ve çene kemiğinin kaybına neden olan diş eti hastalığına neden olabilir. Böyle vakalarda kemik kaybının tipi ve derecesine bağlı olarak flap operasyonu denilen ameliyatla istenen kemik-diş eti uyumu sağlanır. Ameliyatların kuron-köprü gibi tedavilerden önce yapılması, daha sonra yeni şekillenen diş eti konumuna göre bu tedavilere devam edilmesi gerekir.

Diş eti hastalıklarının nedenleri:

Genetik faktörler

Sigara

Hormonal değişiklikler

Kötü ağız hijyeni

İlaç kullanımı

Diyabet

Kötü yapılmış kuron ve köprüler

Kötü beslenme

Diş eti hastalıklarının belirtileri:

Dişlerde kaşıntı ve rahatsızlık hissi

Diş eti cebinden iltihap gelmesi

Diş etlerinde çekilmeler, dişlerde sallanmalar

Diş ve diş eti kenarında siyah alanlar

Ağız kokusu ve ağızda kötü tat

Diş etlerinde yanma, kızarıklık, şişlik

Stres ve diş gıcırdatma

Ask a Question

Non nec senectus, nec vitae aenean urna vitae diam non, cras sed eget enim vitae lorem tellus. Nibh mollis enim consectetuer, magna sit.